Ministrantský výlet 20. 12. 2014

25.01.2015 00:00

V sobotu 20. 12. 2014 se uskutečnil Ministranstský výlet "Po stopách dona Boska". Tento výlet, pro mladší i starší ministranty, se uskutečnil jako poděkování za jejich obětavou ministrantskou službu, ale zejména proto, že letos slavíme 200. výročí narození sv. Jana Boska

Cíl výpravy jsme dopředu neznali, věděli jsme jen, že máme být v 8:45 na vlakovém nádraží. Společně s br. jáhnem se nás na sraz dostavilo celkem 18. Bylo krásné dopoledne a vydatně svítilo sluníčko, takže jsme se těšili na příjemně strávený den. Těsně po deváté hodině jsme nasedli do vlaku a vydali se směrem na Uherské Hradiště. Tam jsme však nevystoupili, ale pokračovali jsme dál do Starého Města, kde jsme přesedli na mezinárodní EC a vydali se směr Olomouc. Tam jsme však nejeli, jelikož jsme záhy vystoupili v Otrokovicích a přesedli na osobní vlak do Zlína. Vystoupili jsme ve stanici Zlín - Střed a vydali se směrem na Jižní Svahy. Po cestě jsme, stejně jako ve vlaku, hráli různé hry a tak nám cesta rychle ubíhala. Po nějaké době jsme vyšli kopec a dostali se až na Svahy. Celý Zlín jsme měli jako na dlani a několika z nás začalo pomalu docházet, jaký je cíl dnešního výletu.

Na Jižních Svazích se totiž nad krajským městem již mnoho let vypíná Salesiánské středisko mládeže s kostelem Panny Marie Pomocnice křesťanů. Byli jsme nadšeni, protože kam jinam se vydat na výlet, když slavíme výročí narození dona Boska, než za salesiány? :-) Na náměstíčku před centrem je umístěna socha Dona Boska, u které jsme se všichni vyfotili. Během focení za námi přišel P. Petr, jeden z místních salesiánů, aby nás provedl po středisku. Nejdříve jsme se šli podívat do kostela, který je zajímavě architektonicky řešený a moderně postavený. Nejdříve jsme se krátce pomodlili a poté jsme se dozvěděli něco o místním kostele, ale také o salesiánském řádu. Společně jsme se vyfotili a šli jsme se podívat pod kostel, kde je postaveno salesiánské centrum.

V centru jsme se uvelebili v hlavním sále na pohodlných sedačkách a po nezbytném občerstvení jsme měli krátké tématko. Tato témátka míváme pravidleně už od září a dozvídáme se tam ve formě krátkých příběhů  vše o životě dona Boska, o jeho mládí, kněžství, o tom, jak pracoval s mládeží, s ministranty a podobně. Na závěr každého témátka dostaneme vždy malý úkol, který se máme snažit plnit, přesně tak jako to dělal don Bosko a jeho svěřenci. 

V druhé části programu jsme se vydali do herny, kde jsme hráli pingpong, nebo stolní fotbal, podle toho, kdo měl na co chuť. Když se někteří z nás nabažili neustálého odehrávání míčků pálkami a točení s figurkami hráčů u stolního fotbalu, šli ven na obrovské hřiště, kde si zahráli fotbal. Čas ubíhal velmi rychle a pomalu nastal čas k odjezdu. Vrátili jsme se zpět do hlavní místnosti, kde jsme všichni dostali na památku malý dárek a po rozloučení jsme se vydali zpátky do centra.

Nešli jsme hned na nádraží, ale vydali jsme se směrem k nejvyšší budově Zlína, k Baťově mrakodrapu, kde nyní sídlí krajský úřad. Vyjeli jsme na horu výtahem a šli jsme na vyhlídku, která je na střeše mrakodrapu. I když se nám líbil výhled na Zlín, když jsme byli u salesiánů, tak teď to bylo ještě mnohem lepší. Celé město i široké okolí jsme měli jako na dlani, protože bylo skutečně krásné slunečné počasí. Byli bychom se tam dívali ještě déle, ale čas odjezdu našeho vlaku se neúprosně blížil a tak jsme se vydali na nádraží. Osobní vlak nás odvezl zpět do Otrokovic, kde jsme přesedli na rychlík, kterým jsme jeli až do Uherského Brodu, kam jsme dorazili těsně před půl čtvrtou.

Myslím, že to byl dobře strávený den, který jsme mohli společně prožít a užít si ho. Výlet se nám všem velmi líbil, jak samotná cesta, tak celý program u salesiánů i závěrečná vyhlídka z mrakodrapu. A nám nezbývá nic jiné, než čekat a těšit se na nějaký další výlet, který nás někdy v budoucnu určitě čeká.

Fotografie z výletu naleznete v naší fotogalerii ZDE

Autor: Matěj Maděra