Ministrantská pouť Kroměříž 2014

08.09.2014 22:00

V sobotu 6. září 2014 se na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži uskutečnila Ministrantská pouť. Z naší farnosti se pouti zúčastnilo, společně s naším jáhnem a vedoucím ministrantů Pavlem Macurou, 15 ministrantů. Tématem celé pouti bylo heslo Ministrant, rytíř Kristův.

Do Kroměříže se naši ministranti dopravili autobusem, vypraveným děkanátem, který po cestě "přibral" také ministranty z okolních farností. Po příjezdu se ministranti vydali k Arcibiskupskému gymnáziu, kde probíhala registrace. Ministranti byli rozděleni do několika desítek skupin, ke každé byl přidělen vedoucí, který se o ni po celou dobu poutě staral.

Po 9. hodině se začal před gymnáziem řadit průvod všech ministrantů, kterým se šlo na mši do kostela sv. Mořice. Průvod se postupně řadil téměř půl hodiny a nakonec v něm bylo přes 500 ministrantů a více než 50 kněží a jáhnů. Samozřejmě nechyběl ani otec arcibiskup Jan, který také celebroval mši svatou. Průvod se následně vydal okruhem přes Velké náměstí až do chrámu, kde v 10 hodin začala mše svatá.

Mše svatá v kostele plném ministrantů, byla pro všechny velkým zážitkem. Po mši svaté byly vyhlášeny výsledky vědomostní internetové soutěže pro ministranty, která se konala tento rok. Tři nejúspěšnější ministranti získali koloběžky. Zároveň byla vyhlášena nová soutěž, jejímž tématem bude život a dílo sv. Jana Bosca. Soutěž slavnostně zahájil otec arcibiskup a to stylově, pomocí chytrého telefonu. Zároveň s tím ministranti zhlédli krátkou upoutávku na soutěž a jak prozradili organizátoři, mezi hlavními cenami bude (pro vítěze starší kategorie) například výlet do Turína, kde Jan Bosco působil, nebo (pro vítěze mladší kategorie) výlet po stopách Salesiánů v naší zemi. O soutěži budou ministranti dále informováni na ministrantských schůzkách. 

Po mši svaté jsme se všichni odebrali průvodem zpět na gymnázium, kde začal další program. V okolí gymnázia, chrámu sv. Mořice, nebo třeba na náměstí bylo mnoho různých stanovišť na které se ministranti v jednotlivých skupinkách postupně vydávali. Na některých stanovištích plnili drobné úkoly, na některých hráli různé hry, na dalších mohli dovádět na různých atrakcích. Během toho také po etapách chodili na oběd, kde je čekal výborný kuřecí řízek a brambory. Stanovišť bylo nespočetné množství, takže uvedeme jen některé. Ministranti zkoušeli střílet z kuše a ze vzuchovek, chodit na chůdách, stavit stan, na stanovišti Papežských misijních děl, v ochraných oblecích, zachraňovat nakažené ebolou, či si zopakovat základy zdravovědy. Na velkém náměstí mohli závodit na koloběžkách, nebo jako rytíři se zbraněmi porážet nepřátele, jako lenost, zlobu, nebo závist a další. Velkou atrakcí byla na náměstí prezentace armády, která zde představovala tři vozidla, mj. obrněný transportér Pandur. Dále se zde prezentovala Policie ČR i s policejním vozem, nebo třeba hasiči, kteří zde také měli své zásahové vozidlo. Na náměstí byl také obrovský kombajn, který si ministranti také mohli prohlédnout. Tyto atrakce na náměstí byly nejen v obležení ministrantů, ale přilákaly také nespočet dalších lidí i turistů, kteří náměstím procházeli. Jedno ze stanovišť bylo také v chrámu sv. Mořice. Ministranti se při krátké adoraci mohli ztišit a poděkovat Pánu, například za krásný den který prožívali. Po celou dobu také mohli zájemci přistoupit ke svátosti smíření.

Paralelně s programem pro ministranty probíhal také program pro rodiče ministrantů, kteří přijeli na pouť podpořit své ratolesti. Nejdříve je čekala přednáška a poté se mohli vydat na prohlídku gymnázia, nebo se také procházet po stanovištích.

Přibližně v 15:30 jsme se všichni odebrali ke společné adoraci do chrámu svatého Mořice, kde jsme všichni poděkovali za krásně prožitý den, který jsme na pouti strávili. Po adoraci ještě každý dostal tyčinku na cestu a poté se již všichni odebrali k autobusům, či na vlak a vrátili se domů.

Myslím, že se Ministrantská pouť všem líbila a že jsme si ji náležitě užili. Z Kroměříže jsme odjížděli plni zážitků a už se těšíme na další pouť, která se bude konat opět za dva roky.

Výběr fotografií v naší fotogalerii ZDE. Více fotografií ve větším formátu ZDE.

autor: Matěj Maděra