Ministranti se mohou zůčastnit nové arcidiecézní soutěže

04.11.2018 11:00

Životní příběh amerického vojenského kaplana s českými kořeny P. Emila Josefa Kapauna se stal tématem nové soutěže pro ministranty olomoucké arcidiecéze. První kolo bylo zahájeno v sobotu 3. listopadu. Ne náhodou si o životě otce Emila budeme vykládat několik měsíců na ministrantských schůzkách. Získáné znalosti budou pro případný úspěch v soutěži velmi důležité.

Páter Kapaun se narodil v americkém městečku Pilsen ve státě Kansas v roce 1916. Jeho otec se do USA přistěhoval jako malý z tehdejší Rakousko-Uherské monarchie, matčiny rodiče pocházeli taktéž z českého území.

V dospělosti se stal římskokatolickým knězem, později vojenským kaplanem, a sloužil na několika místech, až byl v roce 1950 povolán na Korejský poloostrov, kde právě probíhala válka. Po několika měsících byl v bitvě zajat a skončil v severokorejském zajetí, kde zemřel 23. května 1951. Podle svědectví se mu během jeho působení podařilo zachránit až stovky amerických vojáků.

V roce 1993 byl páter Kapaun označen jako služebník Boží a v současnosti probíhá jeho kanonizační proces. Otec Emil obdržel několik vojenských vyznamenání, v roce 2013 mu americký prezident Barack Obama posmrtně udělil nejvyšší americké vojenské vyznamenání - Medaili cti.  

Pro úspěch v soutěži o hodnotné ceny je kromě zodpovídání otázek důležitá také pravidelná účast na mších svatých a ministrantských schůzkách. Návod, jak se do soutěže zapojit, naleznete na plakátku níže (prosíme rodiče, aby případně pomohli mladším ministrantům s registrací). Další informace o soutěži, včetně kompletních pravidel, naleznete na webu soutěže, nebo se můžete zeptat v zákristii.